Etusivu Myytävät kohteet 81 m² Lähteentie 19 C, 10900 Hanko 3h+k+rt+kph+vh+terassi+piha+autotalli – Oikotie 23117049

209 000 € 81 m²

Lähteentie 19 C, Hopearanta, Hanko 3h+k+rt+kph+vh+terassi+piha+autotalli

Nana Hyry
Nana Hyry

0400 942052

Velaton hinta
209 000 €
Hoitovastike
279,45 € / kk
Asuinpinta-ala
81 m²
Huoneita
3
Kerros
1
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Hopearanta
Kaupunki
Hanko

Remontoitu rivitalohuoneisto meren rannalla

Näitä asuntoja on harvoin myynnissä! Entinen Hyvonin toimihenkilöiden asuinalue on nykyään vapaa-ajan ja vakituisten asukkaiden helmi. Selkeälinjaiset yksitasoiset rivitaloasunnot sijaitsevat oman hiekkarannan äärellä lähes neljän hehtaarin kokoisella tontilla kauniissa kangasmaastossa. Alue jää omaan rauhaansa Hangon pohjoisrannalle, joka on kuuluisa upeista auringonlaskuistaan.

Taloyhtiö on rakennettu vuonna 1971 ja se on käynyt läpi mittavat remontit. Taloyhtiöön on mm. vaihdettu lämmitysjärjestelmäksi ilmavesilämpöpumppu, käyttövesiputket on uusittu, viemärit tarkastettu ja ikkunat ja ovet uusittu. Yhtiöön on myös asennettu kolme sähköauton latauspistettä yhteiskäyttöön. Myös taloyhtiön saunaosasto on uusittu ja asukkaiden vieraiden käyttöön on remontoitu oma vierashuone, jota saa vuokrata edullisesti.

Myynnissä on nyt C-talon päätyasunto. Asunto on käynyt läpi perusteellisen remontin v. 2011. Remontissa uusittiin mm. kaikki asunnon pinnat, keittiö ja kylpyhuone. Sen jälkeen asunto on ollut vähäisessä vapaa-ajan käytössä, joten se on erittäin hyvässä kunnossa.

Asunnon oleskelutiloista on suuret ikkunat omalle osittain katetulle terassille päin ja kyllä sieltä merikin pilkottaa. Makuuhuoneita on kaksi ja ne ovat molemmat reilunkokoisia. Toisesta avautuu kauniit lasipariovet olohuoneeseen ja se toimii mainiosti myös olohuoneen jatkeena kirjastona tai työhuoneena. Isompi makuuhuone on talon sisäänkäynnin puolella. Myös sisäänkäynnin yhteydessä on osittain katettu terassi sekä oma pikku piha. Asuntoon kuuluu myös oma autotalli.

Sovi oma esittelysi ja tule ihastumaan!
Unelmakauppias Nana
Puh. 0400942052
nana@himajahuvila.fi

Perustiedot

Sijainti
Lähteentie 19 C, 10900 Hanko
Kaupunginosa
Hopearanta
Kohdenumero
80401141
Kerros
1 / 1
Asuinpinta-ala
81 m²
Tontin pinta-ala
38 887 m²
Kokonaispinta-ala
81 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen, (Pinta-ala ei ole tarkistusmitattu ja todellinen pinta-ala voi olla suurempi tai pienempi, kuin ilmoitettu).
Huoneiston kokoonpano
3h+k+rt+kph+vh+terassi+piha+autotalli
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Tässä keittiössä ei lopu kaappitila kesken! Valkoiset kaapistot kiertävät keittiön kahdella seinustalla ja niemeke toimii myös hyvänä tarjoilualustana. Sen toiselle puolelle jää valoisa ruokailutila. Keittiön varusteisiin kuuluu korkea jääkaappi (pakastin varasto/vaatehuoneessa), induktioliesi, kiertoilmauuni, astianpesukone ja liesituuletin (hormiin). Keittiö ja kodinkoneet uusittu huoneistoremontin yhteydessä v. 2011.
Kylpyhuoneen varusteet
Tyylikäs ja toimiva kylpyhuone on uusittu v. 2011. Tilaan tulvii luonnonvaloa yläikkunasta. Varusteisiin kuuluu wc-istuin, allaskaapisto, peilikaappi, vesikiertoinen pyyhekuivain, suihku ja kääntyvät suihkuseinät. Sähköinen lattialämmitys. Lattia laattaa, seinät kaakelia.
Säilytystilat
Vaatehuone ja autotalli
Tulevat remontit
2024-2025 katon paikkamaalaus 2026-2028 vuosikorjauksia
Tehdyt remontit
2024 -Kaikki ikkunat ja ulko-ovet uusittu Kaskipuu Oy:n toimesta -Lukitusjärjestelmä uusittu Abloy EASY järjestelmäksi. 2022 -Asennettu 3kpl Easee sähköauton latausasemaa -Uusittu kiertovesipumppu 2021 -Puhdistettu ilmanvaihtokanavat sekä huippuimurit 2020 -Laitettu B-talon eteläpuolelle kävelytie -Maalattu pesutuvan lattia ja käytävä -Laitettu autotallien oviin tuuletuskennot -Puhdistettu rännit ja kivipesät -Tiivistetty rännien saumat 2019 -Paikkamaalattu talojen katot 2018 -Maalattu talojen päädyt -Maalattu roskakatos ja postilaatikoiden teline -Paikattu räystäskourut -Pellitetty ja maalattu lämmönjakohuoneen savupiipun ympäristö C-talon katolla 2017 -Laitettu katolle menevät tikkaat talojen päätyihin - Ohjattu sadevedet rännikaivojen kautta kivipesiin 2016 -Asennettu pieni keittiö kokous-/majoitushuoneeseen 2015 -Asennettu huppuimurit talojen katoille -Asennettu lasten hiekkalaatikko 2014 2013 -Asennettu ilmavesilämpöpumppu (IVLP) öljyn rinnalle 2012 -Poistettu käytöstä saostuskaivo -Uusittu sähkötaulu 2011 -Uusittu tonttiviemäri, 100m 2010 -Laitettu uusi kompostikehikko puutarhajätteille -Hankittu pesutupaan uusi pesukone -Muutettu kylmätilat kellaritiloiksi 2009 -Poistettu kaksi vanhaa öljykattilaa ja asbestieristeet putkistosta. Asennettu uusi öljykattila (3 sähkövastusta), laitettu uudet eristeet ja pinnoitettu 10m3 öljysäiliö. 2008 2007 2006 -Rakennettu terassiaita saunan edustalle. -Lisätty talojen etu- ja takapuolelle kattolipan alapuolelle eristystä ja uusittu niihin pintalaudoitus 2005 -Tarkistettu kattopellit, naulat vaihdettu ruuveihin, jotka tiivistetty. -Asennettu lämpölasit, merenpuoleisiin ikkunoihin sekä ulko-ovien viereisiin ikkunoihin 2004 2003 -Purettu kaksi vanhaa saunaa ja rakennettu yksi uusi sauna ja pukuhuone -Rakennettu kokous-/majoitushuone -Kunnostettu pyykinpesutilat ja hankittu uusi pesutorni -Tehty käyttövesiputkiston remontti -Tarkistettu viemärit, jotka osoittautuivat muovisiksi, eikä niitä ollut tarvetta uusia. -Uudet eristetyt muoviset lämpöputket piha-alueille. -Taloyhtiölle vahvistettu kaavamuutos ja lisää rakennusoikeutta -D-talo irrotettu taloyhtiön lämmitysjärjestelmästä 2002 -Sarjoitettu lukot uudelleen -Asennettu uudet termostaatit lämpöpattereihin -Asennettu lämmönjakohuoneen savupiippuun sisäpiippu -Uusittu pihavalaistus olemassa oleviin pylväisiin -Asennettu uudet postilaatikot 1999 - Asennettu maadoitetut pistorasiat keittiöihin ja märkätiloihin
Näkymät
Taloyhtiön luonnontilaiselle kangasmetsälle - rakennusten välistä merikin pilkahtaa.
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Yhtiön oma uimaranta vieressä, Silversand Resort & Camping 500m (ravintola, saunamaailma, uimaranta, leirintäalue), Silversandin uimaranta 200m, juna-asema 2,2 km, ruokakauppa 2 km, keskusta 3,5 km. Paikallistiedot: Taloyhtiö sijaitsee meren rannalla Hankoniemen pohjoispuolella omassa rauhassaan.
Kiinteistötunnus
78-4-469-1

Hinta

Velaton hinta
209 000 €
Myyntihinta
196 691,74 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 580,25 € / m²
Velkaosuus
12 308,26 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Asuinkustannukset

Rahoitusvastike
158,76 € / kk
Hoitovastike
279,45 € / kk
Yhtiövastike
438,21 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
20 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Vierashuone 20€/vrk arkena, 25€/vrk viikonloppuisin, pesutupamaksu 10€/kerta.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Hangon Aurinkoranta
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Huoneistojen lukumäärä
14
Kerroksia
1
Hissi
Ei
Taloyhtiössä on sauna
Kyllä
Kattomateriaali
Pelti
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 30.01.2035
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni (Yhteisantenni)
Tontin koko
38 887 m²
Tontin omistus
Oma
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Kontu Länsi-Uusimaa, Mikael Hyvärinen
Rakennusoikeus
Käyttämätön rakennusoikeus 1350 m² m²
Lämmitys
Ilmavesilämpöpumppu, rinnalla öljy

Tilat ja materiaalit

Yhteiset tilat
Pesutupa, jäähdytetty kellari ja vierashuone
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Kaksi tilavaa makuuhuonetta, joissa molemmissa vaatekaapistot. Toisessa makuuhuoneessa ikkuna merelle päin ja kauniit lasipariovet olohuoneeseen - toimii hyvin myös olohuoneen jatkeena kirjastona tai työhuoneena. Toinen iso makuuhuone sisäänkäynnin puolella. Tästä huoneesta on aikoinaan purettu vaatehuone, joten tilaa on nyt todella reilusti.
Olohuoneen varusteet
Valoisassa olohuoneessa on seinän täydeltä lasipintaa merelle päin. Olohuoneesta on myös käynti suojaisalle isolle terassille, joka on osittain katettu.

Uusimmat artikkelit

Katso kaikki ajankohtaiset