Etusivu Myytävät kohteet 132 m² Peipontaival 2, 60200 Seinäjoki 5 mh,oh,k,khh,kh,s,wc,at,ak – Oikotie 22774459

225 000 € 132 m²

Peipontaival 2, Kärki, Seinäjoki 5 mh,oh,k,khh,kh,s,wc,at,ak

Velaton hinta
225 000 €
Asuinpinta-ala
132 m²
Huoneita
6
Kerros
1
Rakennusvuosi
1988
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Kaupunginosa
Kärki
Kaupunki
Seinäjoki

Hyväkuntoinen omakotitalo omalla tontilla, Kärjen asuntoalueella. Tässä täystiilitalossa on tilaa isommallekin perheelle. Kodissa on viisi hyvänkokoista makuuhuonetta. Säilytystilaa löytyy mukavasti kahdesta vaatehuoneesta, lämpimästä autotallista ja varastosta sekä tilavalta käyttöullakolta. Toiselle autolle on paikka autokatoksessa. Kodissa on käytännöllinen pohjaratkaisu. Autokatoksesta on kulku kodinhoitohuoneeseen. Kodissa on erillinen wc sekä wc-istuin on myös kylpyhuoneessa.

Lämmitysmuotona on sähkölämmitys varaavalla lattialämmityksellä. Olohuoneessa on tunnelmallinen Uuniseppien kaakeliuuni. Lisäksi kodissa on ilmalämpöpumppu, mitä voi käyttää lämmittamiseen tai viilentämiseen. Lämmityskulut ovat olleet kohtuulliset. V.2024,
21 642 kWh sisältäen sähköauton latauksen. Sähkön siirto ja myynti on ollut keskimäärin 233,05 eur/kk.

Tässä omakotitalossa on tehty monenlaisia remontteja ja huoltotoimenpiteitä säännöllisesti:
viemärit saneerattu sukittamalla ja vaihdettu wc-istuimet v.2024, asennettu ilmalämpöpumppu v.2019, ikkunat ja ulko-ovet maalattu v.2017, lämminvesivaraaja uusittu v.2014, asennettu keittiöön Puustelli-kalusteet ja uusittu kodinkoneet sekä pintaremontoitu kaikki huoneet v.2013, maalattu sisäkatot v.2012, tiilikatto pesty ja suojakäsitelty v.2009 sekä käsitelty Bio Compilla muutamia kertoja, ilmanvaihtokanavat puhdistettu, tarkastettu ja säädetty v.2009, uusittu wc-kalusteet v.2007, hiottu ja lakattu parkettilattia v.1999 ym.

Asumismukavuutta lisäävät koneellinen ilmanvaihto lämmöntalteenotolla, keskuspölynimuri ja kaapeli-TV. Puutarhassa on sadevesikaivo ja 500 litran säiliö, mihin kaivosta pumpataan vesi uppopumpulla. Kauniissa ja hyvin hoidetussa puutarhassa on monenlaisia istutuksia, marjapensaita, mustikkaa, vadelmaa, kukkia ja pensaita.

Koulu, päiväkoti, S-market, K-market ja ulkoilureitit löytyvät läheltä. Itäväylälle on hyvä yhteys. Tällä kodilla on alkuperäiset omistajat. Koti vapautuu sopimuksen mukaan.

Tervetuloa tutustumaan tähän hyvänä pidettyyn kotiin!

Tiina Huhtakallio
Kiinteistönvälittäjä, LKV, KiAT, KED, KiLAT
Puh 050 3090 571
tiina.huhtakallio@katkanaho.fi

Kiinteistötoimisto Kätkänaho Oy
Keskuskatu 10
60100 Seinäjoki

Kiinteistötoimisto Kätkänaho Oy on toiminut alueella vuodesta 1962.

Esittelyt

Seuraavat esittelyt
su 09.02.2025 klo 13:00 - 13:45

Perustiedot

Sijainti
Peipontaival 2, 60200 Seinäjoki
Kaupunginosa
Kärki
Kohdenumero
20791813
Kerros
1 / 1
Asuinpinta-ala
132 m²
Tontin pinta-ala
1 068 m²
Kokonaispinta-ala
190 m²
Huoneiston kokoonpano
5 mh,oh,k,khh,kh,s,wc,at,ak
Huoneita
6
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: induktio, erillisuuni. Kylmäsäilytys: jääkaappi, pakastin. Varustus: liesituuletin, astianpesukone, kiinteät valaisimet.
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, lattialämmitys, wc-istuin, peilikaappi, kiinteät valaisimet. Varustus: peilikaappi.
Säilytystilat
Kuvaus: käyttöullakko, 2 vaatehuonetta, lämmin varasto ja lämmin autotalli.
Tehdyt remontit
V.2024: viemärit saneerattu sukittamalla. Molemmat wc-istuimet uusittu. V.2019: asennettu ilmalämpöpumppu. V.2017: ikkunat ja ulko-ovet maalattu. V.2014: uusittu lämminvesivaraaja. V.2013: Puustelli-keittiökalusteet ja kodinkoneet laitettu. Tapetoitu huoneet ja yksi makuuhuone maalattu. V.2012: maalattu sisäkatot. V.2009: tiilikatto pesty ja suojakäsitelty. Lisäksi tiilikatto käsitelty Bio Compilla muutaman kerran. Ilmanvaihtokanavat puhdistettu, tarkastettu ja säädetty. V.2007: wc-kalusteet uusittu. V.1999: parkettilattiat hiottu ja lakattu.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Lisätiedot
Sähköliittymä. Muuta kauppaan kuuluvaa: Sadevesikaivo. Kaivon vieressä 500 litran säiliö, mihin pumpataan vesi uppopumpulla.
Kohde on
Kiinteistö
Kiinteistötunnus
743-15-25-7

Hinta

Velaton hinta
225 000 €
Myyntihinta
225 000 €
Neliöhinta
1 704,55 € / m²
Kiinnitykset
32 460,28 €

Asuinkustannukset

Muut kustannukset
TV: 10.15 EUR/kk. Muut maksut: Sähkönkulutus v.2024, 21642,15 kWh sisältää sähköauton latauksen, käyttö- ja lämmityssähkön. Sähkön siirto on maksanut v.2024 1197,13 eur ja myynti 1599,05 eur eli yhteensä 2796,18 eur v.2024 (233,05 eur/kk) sisältäen sähköauton latauksen. Normaalit omakotitalon maksut kiinteistöveron lisäksi mm. vakuutukset, jätehuolto, hulevesimaksu, vesi ym. Hinta perustuu sen ajankohdan toteutuneeseen hintaan. Sähkön hinnan muutos vaikuttaa toteutuvaan kustannukseen.
Kiinteistövero
508,00 €/v

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Rakennusvuosi
1988
Kerroksia
1
Hissi
Ei
Rakennusmateriaali
Kaksinkertainen tiili. Välissä eriste. tiili
Kattomateriaali
Tiili
Kattotyyppi
Aumakatto
Energialuokka
Energiatodistus on tilauksessa.
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1 068 m²
Tontin omistus
Oma
Kaavoitustiedot
Seinäjoen kaupunki puh 06-4162 111.
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Uuniseppien kaakeliuuni mahdollisuus käyttää haluttaessa kattolämmitystä

Tilat ja materiaalit

Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: parketti. Pesutiloissa: laatta. Erillisessä WC:ssä: laatta. Olohuoneessa: parketti. Makuuhuoneessa: parketti. Saunassa: laatta. Kodinhoitohuoneessa: laatta. Seinät: Keittiössä: tapetti. Pesutiloissa: kaakeli. Erillisessä WC:ssä: kaakeli. Olohuoneessa: tapetti. Makuuhuoneessa: maalattu, tapetti. Saunassa: puu. Kodinhoitohuoneessa: lasikuitutapetti.
Muut materiaalit
Täystiilitalo

Uusimmat artikkelit

Katso kaikki ajankohtaiset