Liiton historia

Liiton historia

Suomen Kiinteistönvälittäjät ry on toimi­nut kiinteis­tönvälitysalan yrittäjien palvelu- ja edunvalvonta­järjestönä jo vuodesta 1946.

Puheenjohtajat

1946-1949 Frans Amos Kaseva
1950-1953 Viljo Kalli
1954-1959 Valde A. Hämäläinen
1960-1965 Harry Kangaste
1966-1968 K.-G. Fogelholm
1969-1972 Esko Turkulainen
1973-1974 Aron Livson​
1975-1977 Viljo Heinonen
1978-1979 Oiva Mäkeläinen
1980-1981 Pasi Volanen
1982-1988 Kauko Koskinen
1989-1991 Yrjö Karjalainen
1992-1996 Rainer Kekälinen
1997-1998 Mauri Sirén
1999-2000 Timo Seppänen
2001-2002 Soile Lindeberg
2003-2004 Saara Murtovaara
2005-2007 Risto Volanen
2008 Harri Palander
2009-2011 Auli Niskanen
2012-2015 Pertti Heikkilä
2016-2019Tero Tahkola
2020-Tomi Keto-Tokoi


Toimitusjohtajat ja toiminnanjohtajat

7.2.1954-1.8.1955J.R. Savolainen
18.2.1956-31.5.1958Aimo Aalto
1.2.1960-31.12.1961Onni Kamppinen
1.2.1962-1.12.1962Lauri Rantanen
1.12.1962-31.3.1963Kauko Heikurainen
1.4.1963-30.4.1963U.R. Linnanhovi
1.5.1963-31.5.1963L. Bärlund
15.6.1963-31.11.1963Renne Niku-Paavola
1.12.1963-31.1.1964Tapani Nousiainen
1.2.1965-31.12.1965Raita Pulkkinen
1.1.1966-31.12.1970Einar Karejärvi
1.2.1971-16.12.1973Jouko Suninen
1.2.1974-30.4.1975Lars Brunn
1.5.1975-11.3.1976Rami Törmälä
26.4.1976-31.12.1979Ritva Sirén
1.1.1980-31.10.1985Aarno Vanha-aho
1.11.1985-30.6.1987Jorma Ketonen
10.8.1987-30.11.1991Kyösti Tuovinen
1.12.1991-31.7.1994Tapio Nevala
1.9.1994-31.1.1997Kirsi Kaario
17.3.1997-15.6.2002Mikael Söderlund
23.8.2002-29.2.2008Jukka Malila
1.3.2008-24.10.2016Jaana Anttila-Kangas
25.10.2016-12.2.2017Tiina Aho (toimitusjohtajan sijainen)
13.2.2017-Jussi Mannerberg

Tee jäsenhakemus

Tee jäsenhakemus ja liity SKVL:n jäsenyritysten kasvavaan joukkoon!

Ota yhteyttä

Onko sinulla kysyttävää Suomen Kiinteistönvälittäjät ry:n toiminnasta?

SKVL – Suomen Kiinteistönvälittäjät ry

n.
toimistoa
n.
välittäjää
n.
kohdetta
%
asiakas­tyytyväisyys